درب آسانسور

درب آسانسور یکی از مهم ترین قطعات آسانسور شما به شمار می‌رود. آیا می دانستید که آسانسور به طور متوسط 200000 بار در سال باز و بسته می شود؟ حال تصور کنید که این باز و بسته شدن با مشکل مواجه شود. در این حالت مشکلات بسیار زیادی را برای افرادی که از آسانسور استفاده می‌کنند، به وجود می‌آورد. پس انتخاب و خرید درب مناسب برای هر بالابر از اهمیت زیادی برخوردار است.

هر بار که آسانسور در یک طبقه متوقف می شود، ورودی و درب آسانسور باید به طور روان و ایمن باز و بسته شود. در واقع، بیش از 70 درصد از تماس های مرتبط با مشکلات آسانسور مربوط به عملکرد درب آن است. البته درب بالابرها علاوه بر عملکرد مهم خود، نقش مهمی هم در طراحی و ظاهر آسانسور دارند؛ زیرا ورودی آسانسور اولین چیزی است که مسافران هنگام رسیدن به آن مشاهده می کنند.

اگر شما هم برای انتخاب و خرید درب آسانسور ساختمان خود سردرگم هستید، با ما همراه شوید تا با این قطعه مهم آسانسور، انواع آن و ویژگی‌های هر کدام آشنا شوید.

تاریخچه درب آسانسور

درب بالابر به شیوه مدرن، محصول تقریباً 75 سال اصلاح و ساخت انواع درب‌های آسانسور است. این درب‌های مدرن اکنون در بیشتر ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ زیرا احساس کارایی و ایمنی بسیار خوبی را برای مسافران ایجاد می کنند.

در طول قرن نوزدهم، درب های دستی توسط مسافران در آسانسور کنترل می شد. امروزه درب‌های اتوماتیک ویژگی‌های بیشتری از جمله تشخیص موانع، حسگرهای فشار، ترافیک و حرکت، کنترل‌های سرعت، دوربین‌ها و غیره را ارائه می‌دهند. علاوه بر این، درب‌های مدرن حرکتی آهسته و مطمئن را برای شما فراهم می کنند و همچنین بسیار ایمن و مطمئن هستند.

درهای بالابر چگونه کار می‌کنند؟

درب های آسانسور از پراستفاده‌ترین قسمت های هر آسانسور به حساب می‌آیند. هر بار که آسانسور در یک طبقه متوقف می شود، درب کابین باید بدون نقص باز و بسته شود. اما پشت درهای بسته بالابرها اتفاقاتی می افتد که از چشم ما پنهان می‌ماند. یک ولتاژ الکتریکی از کنترل کننده (مغز پشت آسانسور) فرستاده می شود که باعث می شود زمانی که کابین به طور ایمن در کف قرار دارد، درها باز و بسته شوند. کلیه عملیات درب آسانسور به صورت مکانیکی هستند.

آسانسورها از دو نوع متفاوت از درها استفاده می کنند: درهای کابین و درهایی که به چاه آسانسور باز می شوند. درهای کابین ها توسط یک موتور الکتریکی کار می کنند که به کنترل کننده آسانسور متصل می شوند. موتور الکتریکی یک چرخ را می چرخاند که به یک بازوی فلزی بلند متصل است. بازوی فلزی به بازوی دیگری متصل است که به در وصل شده است. درب می تواند روی یک ریل فلزی به جلو و عقب بلغزد.

طراحی درب کابین

عناصر طراحی و سازه ای زیادی وجود دارند که برای ورودی ها و درب های آسانسور استفاده می شوند. جهت گیری درب آسانسور بسته به نیاز ساختمان شما طیف وسیعی از مزایا را به شما ارائه می دهند. طراحی درب بالابرها به چند طریق مختلف انجام می‌شود:

تک سرعته

 • اقتصادی است
 • از حداقل قطعات متحرک استفاده می‌شود
 • ورودی های تک سرسره، در سمت چپ یا راست آسانسور قرار دارند
 • درب کشویی به دو برابر عرض خود نیاز دارد تا کاملا باز شود

دو سرعته

 • درها بیشتر و سریع‌تر باز می‌شوند
 • دو درب در یک جهت می لغزند که یکی سریعتر از دیگری حرکت می کند
 • گزینه ای کارآمد از لحاظ استفاده از فضا است، زیرا تقریباً به 1.5 برابر فضایی نیاز دارد که کل عرض درب اشغال می کند

تک سرعته با قابلیت باز شدن متمرکز

 • از دو پنل در اما با یک سرعت استفاده می‌شود
 • درها از مرکز باز می شوند
 • پنل های درب آسانسور از وسط باز می‌شوند

دو سرعته با قابلیت باز شدن متمرکز

 • چرخه باز و بسته شدن سریعتری در مقایسه با باز شدن تک سرعته متمرکز دارد
 • باعث صرفه جویی در زمان سوار شدن مسافران می شود
 • پنل های درب آسانسور از وسط باز می‌شوند

همچنین مطالعه کنید: طراحی آسانسور

انواع درب آسانسور

انتخاب نوع مناسب درب برای هر آسانسور نیاز به درک تخصصی از ساختمان و هدف از نصب آسانسور دارد. به این ترتیب، می توان تصمیم گرفت که کدام درب با نیازهای شما و مسافرانی که از بالابر استفاده می‌کنند، مطابقت دارد.

درب کشویی

درب‌های کشویی اتوماتیک با باز شدن به سمت راست یا چپ، حرکتی نرم را برای دسترسی آسان مسافران فراهم می‌کنند. این درب یکی از رایج ترین انواع درب آسانسور در آمریکای شمالی است. ناگفته نماند که درب کشویی از نظر عملیاتی بسیار کارآمد است و می تواند در هر آسانسور مسافربری نصب شود. این نوع درب را بیشتر می توان در مکان های عمومی  از جمله پارکینگ ها، ساختمان های مسکونی قدیمی و موارد دیگر پیدا کرد.

درب جداکننده مرکزی

درب های آسانسور جداکننده مرکزی یکی دیگر از انواع درب‌های بالابرها هستند. آنها دارای دو یا چند پنل هستند که با هم کار می کنند تا از ورودی بالابر محافظت کنند. برخلاف درهای کشویی، پنل های درب ورودی با جداسازی مرکزی در جهت مخالف یکدیگر حرکت می کنند. این نوع درب ها،  چرخه های باز و بسته شدن در را سریعتر به کار می گیرند. پنل های درها فقط به نقطه وسط ورودی می روند که باعث صرفه جویی در زمان سوار شدن مسافران نیز می شود.

طراحی قاب ورودی آسانسور و درب آن

به غیر از ورودی اصلی، درهای ورودی آسانسور و قاب آن‌ها مهمترین اجزای کابین به شمار می‌روند. این قسمت‌ها در آسانسور دارای بالاترین میزان تردد در ساختمان ها هستند؛ بنابراین باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. وقتی نوبت به انتخاب ورودی آسانسور و نوع قاب درها می رسد، چند گزینه برای انتخاب دارید که در ادامه همه آن‌ها بررسی شده‌اند.

شیشه‌ای

ورودی آسانسور شیشه ای معمولاً به صورت کاملاً شیشه ای یا قسمتی شیشه‌ای (با قاب یا بدون قاب) ساخته می شود. درب های شیشه ای برای افرادی که به امنیت اهمیت زیادی می‌دهند، مفید هستند و می توانند به جلوگیری از جرم و جنایت و خرابکاری نیز کمک کنند. شما معمولاً می توانید آنها را در هتل ها، مراکز خرید، ایستگاه های مترو، فرودگاه ها و موارد مشابه پیدا کنید.

فولادی ضد زنگ دکوری

ورودی های فولادی ضد زنگ دکوری دارای ساختار و الگوهای مختلفی هستند. اگر تصمیم به استفاده از این گزینه را دارید، می توانید لوگوی خود را به صورت سفارشی در جلوی درب آسانسور حک کنید. بسیاری از مشاغل و ساختمان های اداری این کار را برای تبلیغ شرکت خود انجام می دهند.

فولادی ضد زنگ ساده

درب‌های فولاد ضد زنگ یک راه عالی برای اجرای طرح‌های مختلف در یک ساختمان به شمار می‌روند. همچنین می توانید از قاب‌های آسانسوری مختلف با جنس‌ها و الگوهای مختلف برای درب های استیل ضد زنگ خود استفاده کنید.

نکات مهم در انتخاب درب آسانسور مناسب

انتخاب درب مناسب برای ورودی آسانسور به منظور ایجاد حس امنیت در مسافران ضروری است. چند نکته وجود دارد که باید قبل از انتخاب نوع مناسب آنها در نظر داشته باشید. از زمان شروع کار آسانسورها، ایمنی همیشه در اولویت اول بوده است. اگر به نصب درب های جدید نیاز دارید، این نقطه می‌تواند شروع خوبی باشد.

به خاطر داشته باشید که درهای آسانسور باید در اندازه و نوعی باشند که با درهای قبلی هماهنگی داشته باشند. در مرحله بعد، هدف از نصب آسانسور در ساختمان خود و میزان ترافیک آن، ظاهر و فضای آن را در هم نظر بگیرید. با این اطلاعات می توانید تعیین کنید که به چه نوع دربی برای آسانسور نیاز دارید. به یاد داشته باشید که حتماً فضای آسانسور خود را در نظر بگیرید.

سخن پایانی

انتخاب و خرید درب آسانسور مناسب در راه‌اندازی هر بالابر اهمیت زیادی دارد. انواع مختلفی از درب‌ها برای استفاده در آسانسورها تولید می‌شوند که لازم است تا نوع مناسبی را انتخاب کنید. شناخت انواع مختلف درب‌ها و ویژگی‌ها و کاربردهای هر یک از آن‌ها به شما کمک می‌کند تا راه‌اندازی آسانسور را با موفقیت به پایان برسانید.

 

همچنین مطالعه کنید: مشاوره آسانسور چه اهمیتی دارد؟